How much does Ollie cost per month?
How much is Ollie dog food?
How much does Ollie dog food cost? | Per meal | Per month |
---|---|---|
Small dogs (10–20 lbs) | $1.00–$2.00 | $60–$120 |
Small-medium dogs (20–40 lbs) | $2.50–$3.00 | $150–$180 |
Medium-large dogs (40–65 lbs) | $3.50–$4.00 | $210–$240 |
Large dogs (65+ lbs) | $4.00–$6.00 | $240–$360 |
How much does Ollie cost per day?
Our food starts at less than $4/day for small dogs who are exclusively fed Ollie, and averages $8/day depending on the size of your dog and portions they’ll want to eat.
How many calories are in Ollie?
Calorie content (calculated): 1298 kcal ME/kg.
How much is Ollie weekly?
Every week, a shipment of Ollie brand gourmet dog food costs approximately $70 – and that’s if you have an average-sized, not-too-hungry pup.
Is Ollie vet approved?
We worked with a veterinarian with a nutritional expertise to ensure that our recipes are complete and balanced, and they’re AAFCO-compliant, so you shouldn’t have to consult your vet if your dog is healthy and behaving normally.
Is Ollie good for senior dogs?
The cost of Ollie Fresh Pet Food depends on the quantity and recipe(s) you choose, as well as your pet’s meal plan. At the time of writing, new customers get 20% off their first 2-week starter box order, which comes with 14 packs of food, a pet food storage container and scoop, and a custom feeding guide.
Can you mix Ollie with kibble?
This doesn’t mean you can’t still order a full subscription and mix it 50-50 with your dog’s kibble, though. You’ll just want to periodically skip shipments so you don’t end up with too much food.
Does Ollie food need to be refrigerated?
We use special modified atmospheric packaging to seal our trays so they’re airtight and keep our food fresh, without using any preservatives or chemicals. After you put it in the refrigerator, the food will be good to serve your dog for up to 4 days opened or unopened.
Is Ollie enough to eat?
Formulated in partnership with veterinary nutritionists, Ollie promises its food is safe enough even for humans to eat. A cursory glance at the ingredients list confirms the company uses only the freshest foods — no byproducts or fillers.